Şubat 2018 Kitap Siparişlerim

Şubat Ayı Kitap Siparişlerim

Okuduğum kitaplara dair fikirlerimi sitenin sağ kısmında yer alan bölümde paylaşıyordum ancak siteyi sıklıkla güncelleyemediğim için bu bölüm pasif kalıyordu. Bu nedenle kitapları aylık olarak paylaşmaya karar verdim.

Galiz Kahraman – İhsan Oktay Anar

Galiz Kahraman

Galiz Kahraman – İhsan Oktay Anar


“Hüüüüüüüüüüüüüüüp! Jjjjjjjjjjjjjjjjt! Nah-ha!” nidalarıyla “Galiz Kahramanımız”, efendimiz İdris Âmil Hazretleri’nin hikayesini severek okudum. Galiz Kahraman‘da bir de Galiz olmayan kahramanımız var ki o da Efgan Bakara. İdris Âmil hayaller kurarak maceradan maceraya koşarken Efgan Bakara’ysa memleketin gidişatına kurban oluyor… Postmodern romanlarıyla okuru mest eden yazarın daha önce Puslu Kıtalar Atlası isimli romanını okumuştum ve uzun bir süre etkisinden çıkamamıştım. Bu romanı da harika olmuş ve hikaye hiç bitmesin dedirtiyor.

Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Suskunlar

Suskunlar – İhsan Oktay Anar


Şeytan’ın Tanrı ve insanla mücadelesini Mevlevilikle harmanlanarak anlatıldığı romanda hikayeler bazen iç içe geçmiş olsa da okuması çok keyifliydi. Özellikle Eflatun’un evden ayrılıp sesi aramak için yollara düştüğü bölüm ve tüm olayların teker teker öğrenildiği kısım çok hoşuma gitti.

Kitap hakkında internette arama yaptığımda Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde araştırma yazısını buldum. Buraya tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz. (Yedek)

Ruh Adam – H. Nihal Atsız

Ruh Adam

Ruh Adam – H. Nihal Atsız


Muhteşem bir roman…
“Bana insanlardan mı bahsediyorsun?” demişti. “İnsanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. Bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir.” Selim Pusat
“Sevginin niçini olmaz ki efendim… Düşünsem belki mâkul bir sebep bulabilirim. Fakat bu hakikî sebep olmaz. Çünkü biz önce severiz. Sonra sevdiğimiz şeyin güzel taraflarını bulmaya çalışırız. Bu da hodbinliğimizden doğar efendim.” Güntülü

Makaleler I Bütün Eserleri

Makaleler I - Atsız

Makaleler I – AtsızMakaleler I – Atsız


Kitaptan notlarımı burada paylaşmıştım.
Toplum olaylarını anlamak ve açıklamak ancak onları tarih içindeki yerlerine doğru biçimde yerleştirmekle mümkündür.
Yakın geçmişimizin önemli düşünürlerinden biri olan Hüseyin Nihâl ATSIZ, hem çalışmalarıyla tarihimizin en eski dönemlerine kadar ışık tutabilen büyük bir tarihçi; hem atlıyı atından indirebilecek kadar güçlü bir yazar – şair; hem de Türklük Bilimi’nin ilgilendiği konularda kaynak sayılabilecek derecede önemli eserler veren bir Türkologdur.
O’nun:
“Daha çok yarın için kaleme alınmış olan bu yazılardaki tezlerin, yarının Türkçü tarih bilginlerince tartışılıp kabul olunacağını umuyorum.
Ümit en sonra terkolunan şeydir”
ifadesi, şimdilik 4 ciltte toplanmış olan MAKALELER’inde sergilediği düşüncelerinin önemini bir kat daha arttırmaktadır. MAKALELER, Türkiye’nin tarihsel dokusunu yeniden ve sağlıklı biçimde algılama uğraşını göze alacak geleceğin kuşakları için, çok daha ileri çerçevelerde tartışılıp değerlendirilmeyi gerektiren önemli ipuçlarını sergiliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Algı Yönetimi – Prof.Dr. Ümit Özdağ

Algı Yönetimi

Algı Yönetimi – Prof.Dr. Ümit Özdağ


İnternette önsözünü okuduğum kitap ilgimi çekince sipariş verdim. Çok önemli noktalara değinilen kitaptan çıkarılacak ders çok…
İnsanların düşüncelerini kendilerine ait zannetmesi yani insanların algılarının yönetilmesi, başarılı bir propagandaya, etkili bir psikolojik savaşa, örtülü operasyona veya enformasyon savaşına maruz kalması sonucunda gerçekleşir. Tarih boyunca algıları yönetenler bu alanda mükemmeliyeti yakalamak adına yeni yöntemler keşfetmiş ve günümüzde bunu en üst seviyeye taşıyarak kişilerin özgür iradesini elinden alacak bir saldırı boyutuna getirmişlerdir. İleri propaganda, psikolojik savaş ve enformasyon savaşı teknikleri ile yurttaşın elinden seçme özgürlüğü alınabilmektedir. Yurttaş maruz kaldığı, zihnini hedef alan saldırıların farkında olmadığı için özgür olduğunu sanmaktadır. Bunun sonucunda algı yönetiminin demokrasi için bir tehdit boyutuna çıktığı bile söylenebilir.

Bu çalışma; algı yönetimi operasyonlarını gün ışığına çıkaracak şekilde okuyucuya yardımcı olmakta, insanların beyinlerine yönelik sürdürülen savaşın boyutlarını ortaya koymayı ve demokratik toplumların mensubu olan bireylerin hangi tehlike ile karşı karşıya olduklarını da göstermeyi hedeflemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Hamsi Yönetimi – Emrah Ablak

Hamsiyi Beklerken

Hamsiyi Beklerken – Emrah Ablak


Çizgi roman okumayı çok seviyorum ama o kadar çabuk bitiyor ki tekrar tekrar sayfaları açıp resimleri inceleyip ilk okuduğumdan daha fazla vakit geçiriyorum.
“Ama hayatta ”Gelecek” diye bir şey yok… Hayat “Şimdi”yi tecrübe eder ve “Geçmiş”i hatırlar sadece… Gelecek falcıların, burççuların işi… Diyeceğim, “Hayat, geride bırakmaktır”… Emrah Ablak, detaydan ödün vermeyen sade çizgisiyle hayatın her gününün süpriz duraklara çıkan beklenmedik bir yolculuk olduğunu samimice işliyor. Kiminin eziyeti, kiminin kısmeti. Hadi rastgele…
(Tanıtım bülteninden)

Bir cevap yazın