AMP Projesi

AMP Projesi 1. Yılını Tamamladı

Cep telefonlarında, internet sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlayan AMP (Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi 1. yılını tamamladı.
Baştan beri başarılı olamayacağını düşündüğüm proje, 700 binden fazla sitede kullanılmış ve bugüne kadar 600 milyondan fazla sayfa oluşturulmuş. Benim karşı çıkma sebebim, internet hızlarının mobil siteleri açabilmek için gayet yeterli olduğu ve bu nedenle basit sayfalara gerek olmadığıydı. Ancak projesinin arkasında Google’ın olması ve yeni bileşenlerle görselliğe de önem vermesiyle kullanımı artmaya devam ediyor.

Google’a Göre AMP

  • AMP Sayfalar İle Mobil Siteler 4 Kat daha hızlı açılıyor.
  • Pinterest, Spiegel, CNN, BuzzFeed, The Guardian, The Washington Post, ebay gibi sitelerin AMP kullandığına dikkat çekilmiş. Türkiye’de de AMP kullanmayan haber sitesi nerdeyse yok.
    Washington Post örnek olarak verilmiş ve AMP’ye geçmesinin ardından %23 oranında ziyaretçi artışı gerçekleşmiş.
  • Arama sonuçlarına etki etmediği söylenen AMP sayesinde, kullanan sitelerin yeni ziyaretçi sayısı %73 oranında artmış.
  • Veri tüketimini 10 kata kadar azaltıyor.
  • Reklam tıklanma oranlarında %600 oranında bir artma yaşanmış. 😲
  • 8700’den fazla geliştirici bu projeye destek veriyor.

Yeni Özellikler

Analizde Yeni Filtreler

Webmaster konsolunun arama analizi kısmına eklenen yeni filtreler sayesinde AMP sayfaların, arama sonuçlarında gösterim ve tıklanma istatistiklerine ulaşılabiliyor.

Yeni Bileşenler

amp-app-banner: Yerel uygulamaların daha fazla yüklenmesini sağlamak ve uygulamanızı yüklemiş olan kullanıcılar için yerel uygulama içeriğine doğrudan derin bağlantı oluşturmak üzere AMP sayfalarını kullanın (Android).
amp-form: Bülten kayıtlarını yakalamak için e-posta alanı, okuyucuların ilgisini çekmek için etkileşimli anket ve daha birçok yöntemle form deneyimleri oluşturun.

Kaynak: https://www.ampproject.org, https://amphtml.wordpress.com/2016/10/07/amp-a-year-in-review

Bir cevap yazın