f.lux İle Göz Sağlığınızı Koruyun

Bilgisayar ekranından gelen mavi ışık dalgaları ve ekran parlaklığı nedeniyle gözlerimiz yorulur ve sağlığımız tehlikeye girer. f.lux adındaki program ile bilgisayar ekranının renkleri ve parlaklığı bulunduğumuz konuma ve saate göre ayarlanarak sağlığımız için en iyi seviyeye getirilir.

Bir webmaster forumunda göz yorgunluğundan şikayet eden birisine f.lux programını tavsiye etmiştim ve olumlu dönüşler aldım. Ardından aynı gün içinde Ekşi Şeyler’de “Odalarda Sıcak Işık Sevenler Olarak Hangi Kelvin Derecesindeki Işığı Tercih Etmeliyiz?” başlıklı yazıyı görünce bu programa burada da yer vermek istedim.

f.lux Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Renk Sıcaklıkları

f.lux’tan önce ve sonra

Bu programı kurduktan sonra bilgisayar kullanımınızı f.lux’tan önce ve sonra olarak değerlendireceksiniz. “Programı yüklemeden önce bilgisayarı nasıl kullanıyordum?” diye hayret edeceksiniz.

f.lux Kurulumu

https://justgetflux.com adresinden programı indirebilirsiniz. Windows ve Mac işletim sistemlerine özel programın yanı sıra android ve ios işletim sistemli cihazlar içinde uygulama mevcut. Ancak iPhone ve iPadlerde işletim sistemiyle birlikte gelen nightshift özelliği nedeniyle f.lux’ı yüklemenize gerek kalmıyor.

26/08/2017 Tarihli Güncelleme: Webtekno Youtube kanalının yayınladığı “Apple’ın Çakallık Yapıp Özelliklerini iPhone’lara Eklemek İçin Marketten Kaldırdığı 4 Uygulama” başlıklı videoda f.lux’ın hikayesine de yer verilmiş. Videonun açıklamasında “E tabi Gece Modu dediğimiz şey neredeyse tüm cihazlarda var artık. Fakat kökeni yıllardır Windows ve Mac cihazlarda kullanılan f.lux adlı bir uygulamaydı. Uygulamanın amacı belirttiğiniz saatlerde telefon ekranınızda farklı bir filtre uygulayarak gözünüzün yorulmasını engellemek. Peki Apple ne yaptı? Geliştiriciler bu uygulamayı iPhone’lar için geliştirmek istedi fakat farklı bir ekran arayüzü gerektiği için bu uygulama hiç AppStore’a girmedi. Geliştiriciler de dışarıdan indirilebilir kıvamda bu uygulamayı insanlara açtılar. Apple durur mu? Durmaz, iOS 10.9.3 ile bu özellikte tüm iPhone’lara eklenmiş oldu.” Yani NightShift’in iphone arayüzüne uyarlanmış f.lux uygulaması olduğu söylenebilir.

Windows 10’a Gelen Yeni Özellik: Gece Işığı Ayarları

Ocak 2018’de yapılan güncellemeyle sistem ayarlarına eklenen bir özellik, Flux programına gerek kalmadan mavi ışıktan kurtulabilirsiniz. “Ekranlar geceleri sizi uyanık tutan mavi ışık yayar. Gece ışığı uyumanıza yardımcı olmak için daha sıcak renkler görüntüler.” uyarısıyla yer alan ayar ekranında gece renk sıcaklığına ve zaman ayarına ulaşılabiliyor.

Windows 10 Gece Işığı Ayarları

Windows 10 Gece Işığı Ayarları

1 Yorum

  • Hamza 2 Ağustos 2017 Reply

    iPhone’daki night shiftin PC için olanını ariyordum. Bu program işime yarayacak. Teşekkürler

Bir cevap yazın