Ecosia İle Arama Yapın, Ağaç Dikimine Katkı Sağlayın

Ecosia İle Arama Yaparak Ağaç Dikimine Katkıda Bulunun

Ecosia ile internet sitelerime gelen ziyaretçi kaynaklarını araştırırken karşılaştım. Önce spam bir site veya sıradan bir arama motoru zannettim ancak siteye girdiğimde öyle olmadığını anladım ve sizle de paylaşmak istedim.

Aralık 2009’da Almanya’da kurulan Ecosia arama motoru, yapılan her aramada olmasa da reklam çıkan sonuçlarda gelir elde ettiğini ve kazancının %80’ini ağaç dikimine ayırarak her 11 ila 16 saniye içinde yeni bir ağacın dikimi için gereken bütçeye ulaştıklarını iddia ediyor.

Burkina Faso, Madagaskar ve Peru’da ağaçlandırma çalışması yapan Ecosia, ağaçları gezegenin süper kahramanı olarak görüyor ve dünyayı hava kirliliğinden kurtarmak, su kaynaklarının temizliğini sağlamak gibi bir misyon edinmiş.

Şeffaf bir politika izleyerek tüm gelirini ve ağaç dikim sayılarını raporlar halinde online olarak yayınlayan Ecosia.Org, 5 milyonun üzerinde ağaç dikmiş.

Rus arama motoru Yandex’in Fenerbahçe ile yaptığı anlaşmada Yandex kullanılarak yapılan aramalarda Fenerbahçe Kulübü para kazanabiliyordu. Ecosia da buna benziyor ancak tek farkla sponsor yerine direk olarak kullanıcılar para kazandırıyor.

Ecosia.Org Arama Motoru

ECOSIA

Bing arama motorunun altyapısını kullanan sitedeki arama sonuçlarını genel anlamda başarılı buldum. Kullanarak destek vermek isterseniz https://www.ecosia.org adresini tarayıcınızın varsayılan arama motoru yapabilirsiniz ya da chrome tarayıcılar için hazırlanan özel eklentiyi kullanabilirsiniz. Umarım bu fikir bir gün Türkiye’de de kullanılır. Özellikle TEMA Vakfı‘nın bu işe el atmasını isterim.

Bir cevap yazın