2043 Son Başlangıç - Baba Vanga

2043 Son Başlangıç

Facebook’ta takip ettiğim İnsanüstü Türk sayfasının ekibinde yer alan Furkan Doğan tarafından kaleme alınan 2043 Son Başlangıç isimli roman, 2043 yılında geçiyor ve Türkiye ile İsrail arasında gerçekleşen bir savaşı anlatıyor.

Öncelikle İnsanüstü Türk sayfasından kısaca bahsetmek istiyorum. İlk önce Transhümanist Türk adıyla yayına başlayan sayfa daha sonra adını şimdiki haliyle değiştirdi. Vikipedi’ye göre Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılması ve yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel hareket olarak tanımlanıyor. İnsanüstü Türk ekibiyse, teknoloji ve bilimden faydalanarak Türk ırkının geliştirilmesi için çalışmalar yürütürken öte yandan da Teknokratik Türk devletinin kurulması için çalışmalar yapıyor. Türk devletinin kuruluş yılı olarak 1037 yılını, Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluşunu temel alıyorlar ve Anadolu Selçuklu Devleti’ni, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Türkiye Cumhuriyeti’ni tek devlet olarak ele alıyorlar. Yüzlerce yıl boyunca yaşanan hanedan ve rejim değişikliklerinin devleti etkilemediğini söylüyorlar. Aslında son kurulan devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü kurumlarına baktığımızda da bunu görebiliyoruz. Polis, jandarma ve posta teşkilatları, üniversiteler gibi bir çok kurumun kuruluş tarihi 19. yüzyıla kadar dayanıyor ki bu da değişen tek şeyin rejim değişikliği olduğunu gösteriyor.

Teknokrasi, devletin bilimsel konularda uzman kişilerden oluşan kurullar tarafından yönetilmesini hedefleyen bir rejim olarak dikkat çekiyor.. Türkiye’de yapılan ikinci darbe olan 12 Mart 1971 muhtırası ile Prof.Dr. Nihat Erim tarafından kurulan hükümet “Teknokratlar Hükümeti” olarak adlandırılmıştır. İlber Ortaylı, 19/11/2011 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “En nitelikli ama en etkisiz hükümet” makalesinde konuya değinmiş. Bana göre bu hükümetin başarısız olmasında, bu kadro dışındaki siyasetçilerin politikaları yatıyor.

Kitaba gelecek olursak, genel olarak akıcı ve kendini bir çırpıda okutturan bir roman olmuş. Roman bana 2004 yılında yayınlanmış olan “Metal Fırtına” romanını hatırlattı. Metal Fırtına’da 2007 yılında yaşanan Türk-Amerikan savaşını konu ediniyordu. Bunda ise Türkiye-Büyük İsrail Devleti savaşı anlatılıyor. Romanda, İttihat ve Terakkicilere, Enver Paşa’ya yüklenilen küçük kısım haricinde hoşuma gitmeyen bir kısım yok… Zaman zaman karamsarlığa sevk eden, ani çıkışlarla savaşı hissettiren, coşturan yapısıyla tavsiye edebileceğim bir kitap olmuş. Kitabı almamdaki amaç, ekibe ufak da olsa bir destek sağlayabilmekti. Çünkü İnsanüstü Türk hareketi, sadece fikir hareketi değil, teknolojik ve bilimsel konularda çalışmalar yapan bir hareket…

Aslında bu yazıyı yazmayı planlarken 2043 Son Başlangıç kitabını Bulgar kahin Baba Vanga’nın kehanetleriyle birlikte ele alacaktım ama konu nereden nereye geldi. Sanırım bunun üzerinde biraz çalışmam gerekecek… Baba Vanga’nın kehanetine göre 2043 yılında Müslüman bir devlet, Avrupa’nın hakimi olacak. Acaba kitabın yazarı bu kitaptaki tarihi, Baba Vanga’nın kehanetinden yola çıkarak mı kaleme aldı…

Bir cevap yazın