Webview uygulamalarda Adsense ve Admob kullanımı

Android uygulamalar içerisinde internet sitelerinin açılmasına olanak sağlayan webview bileşeninde Google Adsense ve Admob reklamlarının yayınlanması ile ilgili Adsense politikalarına değineceğim.

Bir uygulama içerisinde internet sitesinin açılmasını sağlayan webview bileşeni, tek başına da kullanılabilir. Bu şekilde yapılan uygulama bir nevi tarayıcı vazifesi görür.

İnternet sitesinin mobil sürümünde ve webview uygulamasında dikkat edilmesi gereken Adsense politikaları

Tüm Adsense politikaları, Admob servisi içinde geçerlidir. Buna ek olarak dikkat edilmesi gereken birkaç kural daha bulunmaktadır.

Sayfanın ilk görüntülenen kısmına 300×250 reklam yerleştirmeyin.

Kullanıcı deneyimini kötü olarak etkilediği ve içeriği sayfanın alt kısımlarına ittiği için 300×250 reklamı sayfanın üst kısmında görüntülemek Adsense politikalarını ihlal etmektedir. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, kullanıcı siteye girdiğinde hiçbir içerikle karşılaşmıyor ve mecburen sayfayı aşağıya doğru kaydırması gerekiyor.

Mobilde Adsense Politikaları 1

Bu reklam yerleşimi yasaktır.

Bu şekilde reklam yerleşimi yerine 300×100 reklamı sayfanın üst kısmına yerleştirmek serbesttir. Böylece kullanıcı, en azından içeriğin bir kısmını sayfa açılışında görebiliyor.

Mobilde Adsense Politikaları 2

Bu reklam yerleşimi doğrudur.

Aynı anda iki reklam görüntületmeyin

Cep telefonunun ekranında aynı anda iki adsense reklamını görüntületmeyin. Cep telefonu ekranı küçük olduğu için reklam alanları çok yer kaplayacaktır ve bu da kullanıcı deneyimini etkilediği için Adsense politikalarını ihlal etmektedir.

Mobilde Adsense Kullanımı

Bu reklam yerleşimi yasaktır.

Android Uygulamanızda Chrome Özel Sekmesini Kullanın

Google Adsense politikalarına uyum sağlanması için görüntüleme çerçeveleri kullanılmasını istiyor.
https://developer.chrome.com/multidevice/android/customtabs adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Chrome Özel Sekmesi

Chrome Özel Sekmesi

Aynı anda Adsense ve Admob reklamlarını görüntületmeyin

Webview uygulamanızda aynı anda Adsense ve Admob reklamlarının görüntülenmesi politika ihlalidir.

Webview Uygulamada Adsense ve Admob Kullanımı

Bu reklam yerleşimi yasaktır.

Bu kuralı bilmeden webview uygulamamda adsense ve admob reklamlarını tek ekran içerisinde yayınladım. Neyse ki kural ihlalini düzeltene kadar sadece reklam sunumum devre dışı bırakıldı. Google Adsense tarafından gönderilen e-postada, Admob reklam sunumunun devre dışı bırakıldığı yazıyordu ve gerekçesini de şöyle belirtmişlerdi:
DEĞİŞTİRİLMİŞ REKLAM DAVRANIŞI: Program politikalarımızda belirtildiği gibi, yayıncıların reklamların davranışında herhangi bir değişiklik yapmasına izin verilmez. Tek bir ekrandaki reklam sayısı, reklam ekranın üstünde veya ekranın altında olacak şekilde sabitlenmişse biri geçmemelidir. Sayfa kaydırıldığında, ekranda aynı anda yalnızca bir reklam görünmelidir.
Yapmanız gereken işlem: Hesabınızın uyumluluğunu kontrol edin
Yukarıdaki uygulamada reklam sunumu devre dışı bırakılmıştır, ancak AdMob hesabınız hala etkindir. Politikalarımızla uyumlu olduklarından emin olmak üzere uygulamalarınızdaki diğer kısımları incelemeye ve gelecekte bizden politika ihlalleriyle ilgili e-posta uyarıları alma olasılığını düşürmek için uygulamalarınızı izlemeye zaman ayırmanızı öneririz. Ayrıca, ihlallerin devam etmesi durumunda ekibimizin hesapları istediği zaman devre dışı bırakma hakkını saklı tuttuğunu unutmayın.


Uygulamaya eklediğim sabit Admob reklamını kaldırarak uygulamayı Google Play Store’da güncelledikten sonra itiraz formunu doldurarak yeniden değerlendirme isteği gönderdim ve politika ihlalinin düzeltildiğini gören Adsense ekibi, reklam yayınlarını yeniden başlattı.

Yazı içinde Android işletim sisteminde kullanılan webview bileşeninden bahsetsem de IOS işletim sisteminde aynı amaçla kullanılan UIWebView bileşeni için de aynı kurallar geçerlidir. Android uygulamalarda kullanılan Chrome Özel Sekmesinin yerini tutan SFSafariViewController (iOS9 +)’da IOS’ta kullanılmalıdır.

5 Yorum

 • Osman Tek 22 Ağustos 2016 Reply

  Teşekkür ederiz kafamızda ki soruları gideren bir yazı olmuş.

 • Yasin 26 Şubat 2017 Reply

  Bu makale sayesinde Adsense reklam yerleşimimin yanlış olduğu gördüm ve gerekli düzenlemeleri yine sitenizdeki bilgiler sayesinde yaptım. Teşekkürler Ersin bey.

  • Ersin Çömez 28 Şubat 2017 Reply

   Rica ederim. Bol kazançlar 🙂

 • Tuğrul 1 Temmuz 2017 Reply

  Ersin hocam merhaba,

  Web sitemde adsense yoktu. WebView ile android uygulaması yaptırmıştım ve bununla admob kullanıyordum. Şimdi adsense başvurum kabul edildi ve siteme adsense kodlarını ekledim. Dolayısıyla, adsense kodlarının uygulamam da yani mobilde çıkmaması için ne yapabilirim, nasıl filtreleyebilirim? Teşekkürler.

  • Ersin Çömez 16 Temmuz 2017 Reply

   Merhaba,
   Eğer responsive bir tema kullanıyorsanız temanızda reklamı gösterdiğiniz ilgili yere;
   *div class="reklamkod"*Reklam kodu*/div*
   kodunu ekleyin ve temanızın stil dosyasına da
   @media screen and (max-width:1070px) {
   .reklamkod {overflow:hidden; width:0; height:0;
   visibility: hidden;}
   }
   kodunu ekleyin. (* yerine < veya > ekleyin.) Böylece reklamlar sadece 1070 piksel üzerindeki cihazlarda görüntülenecektir.

   Eğer mobil tema kullanıyorsanız temanızın ayar kısmından reklam kodlarını kaldırarak mobilde görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın