Facebook Instant Articles Kullanımı

Facebook Anlık Makaleler (Instant Articles) Kurulumu

Facebook’ta paylaşılan bağlantıların daha hızlı açılmasını sağlayan Anlık Makaleler (Instant Articles) uygulaması, Google’ın hızlandırılmış mobil sayfalar projesine benzemekle birlikte daha avantajlı görünüyor. Facebook ile gelir elde etmenin de önünü açan bu uygulama ile kullanıcılar, internet sitenize 10 kata kadar daha hızlı ulaşabilirler. Ayrıca facebook’a özel mobil arayüzü ile kullanıcıların etkileşimini artıran uygulama sayesinde ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

Facebook Anlık Makaleler Kurulumu – Resimli Anlatım

Kurulumu ve başvuru sürecini adım adım anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım. Benim başvurum inceleme aşamasında olduğundan dolayı, başvurum onaylandığında devamını anlatacağım.

1. Adım:

https://instantarticles.fb.com adresini açıyoruz ve “Sign up” butonuna tıklıyoruz.

2. Adım:

Yeni pencerede açılan sayfada, hangi facebook sayfamızda Facebook Insant Articles’i kullanmak istiyorsak onu seçip kullanım şartlarını kabul ederek “Access Instant Articles Tools” butonuna tıklıyoruz.

3. Adım:

Açılan pencerede “Devam” butonuna tıklıyoruz.

4. Adım:

Anlık makalelerle ilgili ayar sayfası açılıyor.

5. Adım:

Araçlar kısmından “Connect Your Site” başlığı altındaki kodu sitemizdekietiketinin içine yerleştiriyoruz ve URL kısmına sitemizin adresini yazıyoruz. Ardından “Claim Url” butonuna tıklıyoruz. Eğer “The fb:pages tag on the url doesn’t contain this page’s id. The url has fb:pages tag but they don’t have this page’s id. Please work with your developers / webmaster to add this tag to your website.” bu hata ile karşılaşırsanız kodu sitenize yapıştıramamışsınızdır ya da sitenin ön belleğini temizlememişsinizdir.

6. Adım:

Kodu sitemize ekleyip “Claim URL” butonuna tıkladıktan sonra yapılan doğrulama sonucunda bu ekran görüntüsüyle karşılaşıyoruz.

7. Adım:

“Production RSS Feed” başlığı altındaki ilgili yere sitemizin RSS adresini yazıyoruz. WordPress kurulu sitelerde /feed şeklindedir. (RSS sayfasına ulaşmak için kimlik doğrulaması gerekiyorsa “Feed Requires HTTP Authentication” seçeneğini seçip kullanıcı adı ve parolayı giriyoruz.) Ardından “Kaydet” butonuna tıklıyoruz.

8. Adım:

RSS adresini doğru girdiğimizde aşağıdaki pencere açılıyor ve “Tamam” butonuna tıklıyoruz.

9. Adım:

“Hedef Kitle Ağı” başlığındaki seçeneği seçersek Facebook ile gelir elde etmenin önünü açıyoruz. (Bununla ilgili fikrimi daha sonra paylaşacağım.)

10. Adım:

Facebook’ta bulunduğumuz sayfa olan Yayınlama Araçları > Anlık Makaleler > Konfigürasyon sayfasındaki Adım 2 sekmesinde iki tane uyarı çıkıyor ve bunları düzeltmemiz isteniyor. İlk uyarıda 5 tane veya daha fazla makale oluşturmamız isteniyor. İkincisinde ise bir logo eklememiz isteniyor.

11. Adım:

Logo eklemek için aynı sayfadaki style başlığının altındaki default temasını seçiyoruz. Burada bizden 690 x 132 piksel ölçülerinde bir logo yüklememiz isteniyor. Logoyu istenen ölçüde hazırlayıp yüklüyoruz ve “Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Ardından açılan pencerede “Kapat” butonuna tıklıyoruz.

12. Adım:

Sayfayı yeniliyoruz. İkinci hatanın düzeldiğini ve tek hata kaldığını görüyoruz.

13. Adım:

İlk hata, benim internet sitemle ilgili olan bir durumdu. Bunun nedeni ise hem sitede içerik bulunmaması, hem de facebook sayfasında sitenin adresiyle bağlantılı paylaşım yapmamamdı. Yeni paylaşımlar yaparak bu sorunu çözdüm. Ardından “Değerlendirmeye Gönder” butonu aktif hale geldi.

14. Adım:

3-5 iş günü içinde başvurumuz değerlendirilecek. Yazıyı bu süreç sonunda güncelleyeceğim.

Facebook Instant Articles İçin WordPress Eklentisi Kurulumu

Şimdi sıra wordpress siteler için eklentimizi kurmakta… Bununla ilgili birçok eklenti var ancak iki tanesi benim dikkatimi çekti. Birincisi geliştiricileri arasında Facebook ve Automattic’in olduğu “Instant Articles for WP” eklentisi, ikincisiyse Page Frog’ın yazdığı “Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog” eklentisi. Ben tercihimi birinciden yana kullanacağım. Ancak ilerleyen zamanda ikincisini de denemek istiyorum. Çünkü bu eklentiyi hem anlık makalelerde hem de hızlandırılmış mobil sayfalarda kullanabileceğim.

Instant Articles for WP Eklentisinin Kurulumu ve Kullanımı

Eklentiyi kurma ve etkinleştirme aşamasını bildiğinizi varsayıp etkileştirmeden sonraki aşamaları anlatmaya çalışacağım.

1. Adım:

Facebook uygulamamıza ait id ve şifreyi giriyoruz. (Facebook uygulaması ile ilgili bilgilere https://developers.facebook.com adresinden ulaşabilirsiniz. Konunun dağılmaması için burada anlatmayacağım.)
Instant Articles for WP Eklentisinin Kullanımı 1

2. Adım:

Id ve parolayı girdikten sonra karşımıza bu ekran geliyor. Burada “Login with Facebook” butonuna tıklayarak facebook hesabımızla giriş yapıyoruz.

3. Adım:

Facebook’a girişimizin ardından eklentimiz hazır durumda…

Facebook’un değerlendirme sürecinin ardından bu yazıyı güncelleyeceğim ve anlatıma devam edeceğim…

25 Temmuz 2016 Tarihli Güncelleme: Bugün telefonumdan sayfa yöneticisi uygulamasına girdiğimde “Facebook Anlık Makaleler” uygulamasını ayarlama esnasında (13. Adımda yaşanan sorunla ilgili) paylaştığım bir bağlantının anlık makale özelliği kazandığını farkettim. Facebook uygulamasından baktığımda sadece sayfa yöneticisinde önizleme fotoğrafında şimşek simgesi çıktığı, normal kullanıcılar için eski şekilde devam ettiğini gördüm.
Sayfa yöneticisinde ve bağlantıya tıklandığındaki görünümleri şöyle:

Buradaki tek sıkıntı reklamların görüntülenmemesi ve mobil temamın kendine has özelliklerini kullanamam olarak görünüyor. Şimdilik bu kadar… Facebook’un değerlendirmesinden sonra görüşmek üzere…

26 Temmuz 2016 Tarihli Güncelleme: Bugün kontrol ettiğimde karşılaşılan hatalar nedeniyle değerlendirmenin tamamlanmadığını gördüm. Facebook, bu hataların düzeltilmesini ve tekrar değerlendirme isteği gönderilmesini istiyor. Birinci hata, yazı içindeki resimlerin anlık makalelerde çıkmamasıydı. Facebook, anlık makaleler ve mobil görünümün önizlemesini göndererek hatayı resimli olarak göstermiş:
Facebook Instant Articles Resim Hatası

Bunu çözmek için resimleri figure etiketinin arasına ekledim ve sorunun düzeldiğini gördüm.

İkinci hata ise değerlendirmeye alınan 3 yazının sadece bir kısmının -özeti- hızlı makalelerde yer almasıydı.
Facebook Instant Articles Yazı Özeti Hatası

Bu sorunu çözebilmek için Facebook geliştirici sayfasının altını üstüne getirdim ama özeti değil de yazının tamamını nasıl görüntületeceğimi bulamadım. O nedenle bu şekilde yeniden değerlendirme isteği gönderdim.
Facebook Anlık Makaleler Yeniden Değerlendirme İsteği

Umarım bu kadar uğraştan sonra reddedilmez.

28 Temmuz 2016 Tarihli Güncelleme: Bugün kontrol ettiğimde değerlendirme sürecinin sona erdiğini ve onaylandığını öğrendim. 3-5 gün iş günü içinde değerlendirilecektir yazısı yerine “Tebrikler, artık anlık makaleler yayınlabilirsin.” yazıyor. 🙂
Facebook Insant Articles (Anlık Makaleler) Onayı

Facebook Instant Articles (Anlık Makaleler) Yayınlama
Burada özetle, bağlantıları anlık makale olarak paylaşabileceğim ancak her paylaştığım bağlantının anlık makale (instant articles) olarak yayınlanmayacağı belirtilmiş.

Bunun ardından paylaştığım ilk bağlantı anlık makale olarak açılmadı. Bakalım ileride paylaştığım hangi bağlantı, istediğim şekilde yayınlanacak…
Görüşmek üzere…

6 Ağustos 2016 Tarihli Güncelleme:
Bugüne kadar yaptığım paylaşımların hiçbirisi anlık makale olarak çıkmadı. Sayfa yöneticisinde çıkmasına rağmen iPhone Facebook uygulamasında çıkmıyor. Androidlerde durum nasıl bilmiyorum.

Son Güncelleme: Her paylaşımda olmasa da bazılarında FBIA sayfası açılıyor.

Facebook tarafından gönderilen “Anlık Makaleler Geri Bildirim Anketi”

Hi,

Congratulations on having your Page approved for Instant Articles! We want to hear about your experience with the Instant Article development and review process, and encourage you to take a very short survey that will only require a couple minutes of your time. Your responses would provide the team with valuable feedback.

Survey link: https://facebook.com/survey?oid=187862424915733

Thank you,
Instant Articles Support

**Please note that this email was sent from an unmonitored inbox. If you have questions, please reach out to your contact at Facebook directly, instead of replying to this email.**

Gönderilen e-postada özetle, anlık makalelerin onaylanmasından dolayı tebrik ediyorlar ve anlık makaleler deneyiminizi onlarla paylaşmanızı istiyorlar. Henüz anlık makale yayınlamadığım için anketi doldurmayacağım 🙁

6 Yorum

 • aras 8 Ocak 2017 Reply

  Merhaba, bizde aynısını yapmamıza rağmen “1-3 iş gününde sonuçlanacaktır” da kaldı ortalama 1 haftayı geçti. Bu konuda ne yapabiliriz?

  • Ersin Çömez 8 Ocak 2017 Reply

   Yeniden değerlendirme isteği gönderebilir ya da birkaç gün daha bekleyebilirsiniz.

 • emir 14 Mayıs 2017 Reply

  Selamlar, size bir kaç soru yöneltebilmem adına eposta adredinizi ya da herhangi bir iletişim adresinizi bahşedebilir misiniz?

  • Ersin Çömez 17 Haziran 2017 Reply

   Sanırım sizle facebook messenger ile görüştük. Yine de ihtiyaç olursa e-posta adresim: iletisim@ersincomez.com.tr

 • Ceyhun Özdemir 16 Haziran 2017 Reply

  Hocam ben tüm işlemleri yaptım onay aldım ancak paylaştığım linkler eskisi gibi. Bunu nasıl çözüyoruz? Sen çözebildin mi?

  • Ersin Çömez 17 Haziran 2017 Reply

   Her paylaştığım linkte olmasa da çoğunda fbia sayfaları açılıyordu ancak bu sistemi kullandığım facebook sayfası kapatıldığı için şu an net birşey söyleyemiyorum.

Bir cevap yazın