Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.

Sosyal Ağ Bildirgesi Komedisi

Facebook’ta yeni bir paylaşım, yayılarak artmaya başladı. Yine birileri tarafından fena trollenen facebook kullanıcıları “Durum çok ciddi!” başlığı atarak, üstteki paylaşımı yaparak kendini korumaya aldığını sanıyor. Bir ara paylaşılan “Resmileşti Dikkat!” başlıklı yazıyı paylaşanlar şimdi de bunu paylaşıyorlar.
Yapmayın, etmeyin… Azıcık düşünün, değerlendirin. Böyle birşeyin saçmalığını anlayın. Bunu ilk kez ortaya çıkaranların amaçlarını da merak ediyorum. Sadece basit bir trolleme mi yoksa büyük oyunu gören Türk insanını tespit etme mi, çözemedim.
Facebook'ta "Durum Çok Ciddi" Paylaşımı
Bu ve benzeri paylaşımlarla ilgili görüşlerini ifade eden Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, manipülasyon ve dezenformasyona açık bir alan olan sosyal medyada paylaşılan birçok unsurun gerçekliğini araştırmadan kabul edilerek paylaşıldığını anlattı.

Son dönemde “Resmileşti Dikkat” başlığıyla sosyal medyada paylaşılan içeriklerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını vurgulayan Kırık, “Bir hesap üçüncü şahısların eline geçtikten sonra doğrudan Facebook ile iletişime geçilmelidir. Zaten IP adreslerinden bu paylaşımların kim ya da kimler tarafından rahatlıkla tespit edilmesi mümkündür. Bu nedenle kullanıcıların bu içeriği paylaşmasının herhangi bir anlamı ya da geçerliliği bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Güncelleme: Dün bu yazıyı yazdığım sıralarda, konu henüz gündemde değildi. Kısa süre içinde sözlüklerde ve sosyal medya sitelerinde gündeme girdi. Bunun ardından facebook resmi olarak bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Facebook’un açıklaması şöyle;
“Facebook’taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. Facebook’ta paylaştığınız içerik ve bilgilerin ne şekilde paylaşıldığını gizlilik ayarlarınızdan, hesap güvenliğinizi de güvenlik ayarlarınızdan kontrol edip düzenleyebilirsiniz.”
Facebook'tan durum çok ciddi açıklaması

Bir cevap yazın