Kaladin

Fırtınaışığı Arşivi: Parlayan Sözler

Daha önce hiç kitap tanıtımı yazmadığım için spoiler vermekten korkuyorum. Bu nedenle işin kolayına kaçıp kitapla ilgili genel bilgileri verip, arka kapağında yazanları paylaşarak kitaba değineceğim.

Amerikalı yazar Brandon Sanderson’un 10 kitaptan oluşmasını planladığı Fırtınaışığı Arşivi‘nin (The Stormlight Archive) ilk kitabı Kralların Yolu (The Way of Kings) ve ikinci kitabı Parlayan Sözler (Words of Radiance) türkçeye çevrildi ve Akılçelen Kitaplar tarafından basılarak satışa sunuldu. Geçtiğimiz aylarda 3. kitabı Oathbringer’den haber veren yazar, kitabın %45’ini tamamladığını söylemişti. Bu yıl sonunda, ingilizce olarak okurlarla buluşması muhtemel olan kitabın türkçeye çevrilmesi ve basılması için -ingilizcesi yayınlandıktan sonra- tahminimce en az 1,5 yıl var.

Fırtınaışığı Arşivi: Parlayan Sözler Kitabı Kapağı

Orjinal kapağı çok daha güzel olsa da Türkiye’de soldaki kapak ile yayınlandı.

Kitabın arka kapağında yazanlar şöyle;
Parlayan Şövalyeler bir kez daha dayanmak zorunda.

Kadim yeminler en sonunda dillendirildi, sprenler geri döndü. Kayıp olanı arıyor herkes; korkarım ki bu arayış sonları olacak. Ama büyünün doğasında var bu. Ne de olsa harap ruhların, içine başka bir şeylerin yer edebileceği defoları olur. Bizzat yaradılışın gücü olan Dalgabağlamalar, harap bir ruhu tamir edebilecekleri gibi derinliklerine sızıp yaralarını da genişletebilirler. Rüzgârkoşucu, intikam ve onurun sınırları arasında dengelenmiş, mahvolmuş bir dünyada kayıp. Yavaş yavaş geçmişi tarafından yok edilmekte olan Işıkören, dönüşmekte olduğu yalanı aramakla meşgul. Kan ve ölümle doğan Bağdökümcü yok edilenleri yeniden var etmeye çabalıyor. İki insanın kaderleri arasında gidip gelen Kâşif ise yavaş bir ölüm ve tüm inandıklarına korkunç bir şekilde ihanet etmek arasında bir seçim yapmak zorunda. Onlar için uyanış zamanı çoktan geldi geçti, çünkü Dinmezfırtına tepelerine binmek üzere. Ayrıca Beyazlı Suikastçı da geldi.

“Her anlamda tam bir başyapıt. Sanderson, farklı farklı karakterleri ve hikâye ilerledikçe adım adım önümüze serilen muazzam tarihiyle capcanlı ve etkileyici bir dünya yaratmış.”
-The Guardian-

“Hiç şüphe yok ki, Sanderson da adı Tolkien, Leiber, Moorcock, Jordan ve George R. R. Martin ile birlikte anılacak yazarlardan biri olacak.”
-Sffworld-

Tumblr’daki Botanicaxu Kullanıcısının Çizdiği Fırtınaışığı Arşivi Karakterleri

Kaladin ve Syl

Kaladin ve Syl

Kaladin

Kaladin

Kaladin

Kaladin

Fırtınaışığı Arşivi: Kaladin

Kaladin

Kaladin ve Syl

Kaladin ve Syl

Adolin Khloin ve Shallan

Adolin Khloin ve Shallan

Kaladin, Shallan ve Adolin

Kaladin, Shallan ve Adolin

Renarin Kholin

Renarin Kholin

Kholin Ailesi

Kholin Ailesi

Berrakbey Meridas Amaram

Berrakbey Meridas Amaram

Roshar Haritası

Roshar Haritası

Bir cevap yazın