Sahte 200 TL Nasıl Anlaşılır?

Sahte 200 TL Nasıl Anlaşılır?

13 Temmuz’dan bu yana devam eden sahte 200 TL krizi, bankaların ATM’lerde 200 TL yatırılmasını engellenmesiyle zirveye ulaştı.
Bu yazımda sahte parayı ve özellikle sahte 200 TL’yi nasıl öğrenebileceğinize dair bilgilere yer verdim.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Merkez Bankası internet Sitesinden Sorgulama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) internet sitesinde yer alan “Piyasada dolaşan sahte Türk Lirası banknotların sorgulanması” sayfasından elinizdeki paranın banknot değeri ile birlikte seri ve sıra numarasını girerek öğrenebilirsiniz.

13 Noktaya Dikkat Ederek Sahte Parayı Tespit Etme

Banknot kağıdının kalitesinden, filigranından, kılcal liflerde, emniyet şeridinden, holografik şerit folyodan, renk değiştiren şerit baskıdan, kabartma baskıdan, gizli görüntüden, mikro yazıdan, bütünleşik görüntüden, UV etkili mürekkepten, seri ve sıra numaralarından ve boyut farkından sahte parayı tespit edebilirsiniz.

  • %100 pamuk elyaftan üretilen banknotlar UV ışık altında parlamaz ve kirlenmeye karşı dayanıklı kağıttan üretilmiştir.
  • Orjinal banknotlarda ön ve arka yüzden ışığa tutulup bakıldığında Atatürk portresi ve banknot değerini gösteren rakamdan oluşan filigran bulunmaktadır.
  • Çıplak gözle görünmeyen ancak UV ışık altında görülen mavi ve kırmızı parlama veren kılcal lifler de sahte parayı ayırt etmenizi sağlar.
  • Yine UV ışık altında görülebilen ve üzerinde rakam ve TL harfleri bulunan şeritler orjinal banknotlarda mevcuttur.
  • Banknotların ön yüzünde ve sağ tarafta bulunan holografik şerit folyo, yanar döner yaldız kullanılarak taklit edilmeye çalışılmaktadır. Renk değiştiren şerit baskı da taklit edilmeye çalışılan ayırt edici öğelerdendir.
  • Kabartma baskı, parmakla dokunulduğunda hissedilir ancak bu özellikte taklit edilmektedir.
  • Atatürk portresinin sağ tarafında bulunan yedi köşeli ve içinde banknot değerini belirten rakamın bulunduğu motifli rozet de taklit edilmektedir ancak gizli görüntü efekti orjinali gibi yapılamamaktadır.
Sahte Para

Sahte Para

Bir cevap yazın