Kahramankazan İlçesi

Kazan’ın yeni adı “Kahramankazan” mı olacak?

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini engellemek için 9 şehit ve 84 gazi veren Ankara’nın Kazan İlçesi’ne kahraman unvanı verilmesi için meclise sunulan teklife, partiler sıcak bakıyor. Eğer beklenildiği gibi sonuçlanırsa, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın ardından Kazan’da bu tip bir unvana layık görülecek ve KAHRAMANKAZAN adıyla anılacak… Hem böylece Tataristan’ın başkenti Kazan ile de aralarında fark olacak.

TBMM Tarafından Unvan Verilen Şehirler

Gaziantep: Şehri işgal eden Fransızlara karşı verilen mücadeede binlerce sivilin öldüğü Antep’e 8 Şubat 1921’de Gazilik unvanı verdi. Böylece şehir Gaziantep adıyla anılmaya başladı. Bu tarihte çıkarılan 95 sayılı Gazi’lik kanunu ile “Antep livası merkezi olan Antep kasabasının namı “GAZİANTEP”e tahvil olunmuştur. Bu kanunun icrasına Dahiliye vekili memurdur ve işbu kanun tarih-i neşrinden itibaren mer’idir” denildi.

Kahramanmaraş: Milli mücadeledeki fedakarlığı ile Kahramanlık unvanını hak eden Maraş’a “Kahraman” unvanı 7 Şubat 1973’te verildi.

Şanlıurfa: Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılında “Şanlı” unvanını almıştır.

TBMM Tarafından Unvan Verilen İlçeler

Şereflikoçhisar: Yöre halkının Çanakkale’de verdiği şehitlerden ve gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM tarafından Şerefli ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Bu yazımda Google’a oynadım ama bakalım tutacak mı 🙂

Bir cevap yazın