Etnospor Nedir?

Etnospor ile geleneksel sporlar yeniden canlanıyor!

Geleneksel spor dallarının tanıtılmasını, profesyonelleşmesini ve olimpiyatlarda yer almasını sağlamak amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen festivallerde okçuluk, kökbörü, atlı cirit, kuşak güreşi, yağlı güreş, aşırtmalı aba güreşi ve mas güreşi sporlarına yer veriliyor.

Etnospor Festivali’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre bu spor dalları şöyle;
Yağlı Güreş: Kırkpınar güreşleri’nde yapılan güreştir.
Şalvar Güreşi: Şalvarlı güreşçilerin ayak hamleleriyle yaptığı spordur.
Kuşak Güreşi: Küreş ya da tepreş olarak da bilinen kuşak güreşi, Kırım Türkleri arasında çok yaygındır.
Atlı Cirit: Atlı sporcunun mızrağını rakibe karşı isabetli atmaya ve rakibinden üstün gelmeye çalıştığı bir spordur.
Atlı Okçuluk: At üstünde zorlu hedefler vurulmaya çalışılır.
Yaya Okçuluğu: Ok ile hedefi vurmaya çalışan sporcuların müdacelesidir.
Aşık Oyunları: Küçükbaş hayvanların arka ayaklarında bulunana aşık kemiği kullanılarak oynana oyunda amaç dizilen kemikleri dairenin dışına çıkarmaktır.
Kökbörü: Atlı bir spor olan Kökbörü’de salınan bir oğlak kapılarak rakibin kalesinden geçirilmeye çalışılır.
Aşırtmalı ve Kapışmalı Aba Güreşi: Sırtlarına aba giyip bellerine kuşak bağlayan sporcuların mücadelesi
Mas (Ağaç) Güreşi: 4-5 metre boyutlarında ve 60 cm. yüksekliğindeki sabit, düz ve kaygan olmayan bir platform üzerinde yarışan sporcular, ayaklarını yere sabitlenmiş bir tahtaya dayayarak mücadele eder.
Mangala: Türk zeka ve strateji oyunu olan mangala iki kişi ile oynanıyor.

9 – 10 – 11 – 12 – 13 Mayıs 2018 Tarihlerinde İstanbul Yenikapı Meydanı’nda

Türkiye’de geleneksel oyunların kitleselleşmesine büyük katkıda bulunan Etnospor Festivali’nin üçüncüsü, 9-13 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda olacak. Geçen yıl “Ok Yaydan Çıktı” diyerek hedeflerinden geri dönüşün olmayacağını, doğru bildiği yoldan sapmayacağını ilan eden festival, 2018 için belirlediği “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganı ile izlediği bu yolda tecrübenin ve işin ehli olmanın önemini vurguluyor.

Geleneksel sporların yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması hedefini gün geçtikçe büyüten Etnospor Kültür Festivali bu yıl daha zengin, daha çeşitli, daha özgün bir içerikle boy gösterecek.

İki büyük yenilik: Katar Şahinleri ve Yabusame

Festivalin artık geleneksel hale gelen aba güreşi, mas güreşi, mangala ve atlı okçuluk gibi etkinliklerine Katar ve Japon kültüründe büyük öneme sahip iki oyun daha ekleniyor: Keskin av yetenekleriyle Katar Şahinleri ve kökeni 12. yüzyıla uzanan, geleneksel Japon okçuluğunun alametifarikası yabusame.

Gözler bayram edecek!

Hüner ve cesaretleriyle baş döndüren Kazak kökbörü ekibi, ziyaretçilere birbirinden heyecanlı anlar yaşatacak.

Gönüller de…

30 farklı ülke mutfağından birbirinden leziz yemeklerin sunumu hem kültürel farklılıkları gözlemlemek hem de bunun tadına doyasıya varmak için pek çok seçenek sunacak.

“Tayfa” festival alanında

TRT Çocuk hayranları festival alanına! Geleneksel mahalle kültürünü büyük bir başarıyla yansıtan “Rafadan Tayfa” ekibi ile “buram buram Anadolu kokan” masal kahramanları Maysa ile Bulut, 4 gün boyunca çocukların ve çocuk kalanların festivalde harika vakit geçirmesini sağlayacak.

Duyduk duymadık demeyin!

Bu yıl atlı binicilik ve ok atışlarında geçtiğimiz yıllara kıyasla çok daha fazla kişiye bu sporları deneyimleme şansı sunacağız. Gelip de at binmemek, yayı kabzasından kavramamak yok.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali ile baharı bir şölen havasında karşılamaya, bir arada ve farklı olmaya bu yıl da devam!

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor

Etnospor: Aşırtmalı Aba Güreşi

Etnospor: Aşırtmalı Aba Güreşi

Etnospor: Atlı Okçuluk

Etnospor: Atlı Okçuluk

Etnospor: Mangala

Etnospor: Mangala

Etnospor: Mas (Ağaç) Güreşi

Etnospor: Mas (Ağaç) Güreşi

Etnospor: Yağlı Güreş

Etnospor: Yağlı Güreş


Etnospor = Etnik + Spor
Etnik: Budunsal, kavimsel anlamlarındadır.

2017 YILI FESTİVAL PROGRAMI


11 – 12 – 13 – 14 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak festivalin programı için tıklayınız.

Etnospor Konfederasyonu’nun başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan yapıyor. Geçmişte okçuluk ve güreş sporlarına olan ilgisiyle gündeme gelen Bilal Erdoğan, Sabah gazetesinde yer alan haberde bu tür bir organizasyonda yer alma sebebi olarak şunları söylemiş: “Aslında 15 Temmuz başarısız darbe girişimi bu başka bir kültürü benimseme tartışmasının dönüm noktası oldu. Bizler millet olarak geleceğe kendi kimliğimizle yürümeye karar verdiğimizi bütün dünya göstermiş olduk. Kendi kimliğimizin içinde, kendi müziğimizin, kendi edebiyatımızın, kendi sanatımızın olduğu gibi kendi sporumuzun da olması gerektiğine inanıyorum. Biz Türk Milleti olarak, kendi kimliğimizle yürüme iddiasındayız.”

İstanbul’da Küçükçekmece’de yapılacak olan Etnospor Festivali‘nde sporcular, 11 spor dalında mücadele edecek.

Etnospor 2016

Türkiye ve Kırgızistan tarafından kurulan Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun Türkiye’deki ilk festivali 26 – 27 – 28 Ağustos 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Bir cevap yazın